balustrada szklana

Balustrady szklane to atrakcyjne wykończenia wielu nowoczesnych konstrukcji. Pojawiają się na balkonach, tarasach, schodach, podestach. Oprócz funkcji typowo praktycznej – zabezpieczania przed przekroczeniem krawędzi – balustrady szklane stanowią także istotną ozdobę budynku. Wyglądają elegancko i nowocześnie, pasują do rozmaitych typów elewacji i architektury. W naszym krótkim wprowadzeniu w tematykę balustrad szklanych skupiamy się na związanych z nimi kwestiach bezpieczeństwa. Podpowiadamy – czy korzystanie z nich jest bezpieczne oraz jakie formy zabezpieczeń stosuje się w ich konstrukcji.

Szkło hartowane w produkcji balustrad szklanych

Podstawową gwarancję bezpiecznego użytkowania balustrad daje zastosowany w ich produkcji typ szkła. Są to warstwy szkła hartowanego, niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, draśnięcia, nagłe uderzenia. Szkło hartowane produkuje się w wysokiej temperaturze (ponad 600 stopni C), a następnie jest obustronnie schładzane. Dzięki temu jego struktura ulega wzmocnieniu i jest mniej podatna na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kluczowy jest także fakt, że nawet po rozbiciu szkło hartowane nie stanowi wielkiego zagrożenia. Rozpada się bowiem na setki niewielkich kawałków o tępych krawędziach. Nie sposób się nimi pokaleczyć, nawet w czasie bezpośredniego kontaktu z powierzchnią skóry.

Ponadto szkło hartowane jest materiałem łatwym w konserwacji. Jego właściwości ochronne nie maleją wraz z upływem czasu, nawet jeśli całkowicie zaniedbamy czyszczenie balustrady. Nawet kilkanaście lat po zamontowaniu, przeszklenia będą wciąż tworzyć stabilną i wytrzymałą osłonę.

Szklane balustrady i ich mocowanie

Kolejną gwarancją bezpieczeństwa balustrad szklanych jest sposób mocowania całej konstrukcji. Najczęściej przeszklenia mocuje się do ramy, która wykonywana jest ze stali nierdzewnej. Nawet pod wpływem intensywnych oddziaływań pogodowych, rama nie będzie się wyginać ani ulegać innym deformacjom.

Rama jest mocowana do podstawy, którą może być podłoże, ściana, elewacja. Pod tym względem balustrada szklana jest uniwersalnym elementem wykończeniowym i może zostać zastosowana także w przypadku schodów, werand, konstrukcji ogrodowych i basenów.

Wśród dostępnych balustrad znajdują się także warianty bezramowe, o nieco bardziej estetycznym wykończeniu i całkowicie prześwitującej powierzchni. Stosuje się je w budynkach, których elewację pragniemy w pełni wyeksponować. Brak poręczy dyskwalifikuje je natomiast z zastosowania w klatkach schodowych.

Balustrada szklana a jej użytkowanie

Balustrady szklane są w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie przez wiele lat. Oddziaływania wywierane w czasie opierania się nie stanowią żadnego zagrożenia dla ich stabilnej konstrukcji. Nie odkształcają się pod wpływem wilgoci lub niskich i wysokich temperatur. Tworzą skuteczne zabezpieczenie zarówno względem osób dorosłych, dzieci jak i zwierząt.

Ich bezpieczne użytkowanie zależy w dużym stopniu od sposobu przeprowadzenia montażu, w którym należy uwzględnić ciężar balustrady i spodziewane obciążenia. Z tego powodu warto powierzyć to zadanie doświadczonemu kontrahentowi, gwarantującemu jego prawidłowe i sprawne wykonanie.